Центарот за управување со кризи информира за активни шумски пожари

Пожар во Кратовско На ден 26.03.2022 година околу 15 часот во с.Кнежево маало Паразани настанат е пожар во кој се зафатени околу 100 хектари букова шума, сува трева, папрат и грмушки. Интервенирано е со 6 пожарникари и 2 ПП возила од ТППЕ Кратово, 1 ПП возило и 2 пожарникари од ТППЕ Пробиштип, 1 возило и […]

Pazar ABV

Pazar ABV Powered by Curator.io Powered by Curator.io

Голем шумски пожар на падините на Осогово, затворен патот кон браната Кнежево-Хидросистем Злетовица (ВИДЕО)

Голем шумски пожар доцна попладнево избувна на падините на Осоговските планини во близина на селата Каврак и Кнежево, а поради густиот чад и високите пламени јазици за сообраќај е затворен и регионалниот пат од Злетово кон Браната Кнежево. Огнот бил забележан околу 16 часот над селото Кнежево и поради ветерот и сувата вегетација брзо се […]

ИТАЛИЈА ВО ШОК ПО ПОРАЗОТ ОД МАКЕДОНИЈА И ЕЛИМИНАЦИЈАТА ОД МУНДИЈАЛОТ

Италијанската јавност со шок и разочарување го прими синоќешниот пораз на актуелниот европски првак од Македонија од 1:0, со што остана без пласманот на Светското првенство во Катар. Само осум месеци по прославата на европската титула, Италија доживеа големо понижување во Палермо, откако прими гол во 92. минута на мечот на кој целосно доминираше. „Неееееее!“, […]

Зошто 72,5% од е-продавниците во регионот продаваат онлајн само на домашни купувачи?

Во организација на Секретаријатот на ЦЕФТА, се одржа онлајн настан насловен „Отстранување на неоправданото гео-блокирање во е-трговијата во ЦЕФТА“ на кој присуствуваа близу стотина учесници од регионот меѓу кои претставници на владини институции, невладин и приватен сектор. Акциониот план за Заеднички Регионален Пазар 2021-2024 година на ЦЕФТА предвидува слободно движење на производи и услуги во ЦЕФТА регионот […]

Домашни јадења и гозби

Стисни на ” сендвич” иконата (три црти една под друга) која се наоѓа горе десно на видеото за да ја видиш целата плеј листа на видеа со рецепти. Вака изгледа ” сендвич”иконата @travelsofmozzy Balkan Food 101 #balkantiktok #macedoniantiktok #balkan #balkanfood #skopje #foryou ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey