Во Република Македонија живеат 1.836.713 граѓани, од нив 58,44% Македонци и 24,3% Албанци

Државниот завод за статистика ги објави официјалните резултати од пописот кој што беше спроведен во септември 2021 година.  Како што соопшти директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски вкупниот број на населението во Република Македонија изнесува 1.836.713 граѓани, додека бројот на нерезидентното население е 260.606 лица, коишто се опфатени со пописот.  Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 […]

Вест од мене

Вест од мене on Facebook Facebook feed Mon, 28 Mar 2022 06:55:51 +0000 https://www.facebook.com/vestodmene https://fetchrss.com https://www.facebook.com/vestodmene https://res.cloudinary.com/dh2eofcns/provider/facebook.png Вест од мене on Facebook Македонска рок-сцена: Капитално дело за групата „Мизар“ – Слободен печат https://www.facebook.com/480637422292139/posts/1665256453830224/ Промоцијата на првата монографија за еден македонски рок-бенд ќе се одржи на 27 март во кафе-барот „Глуво куче“. Станува збор за монографијата […]

Центарот за управување со кризи информира за активни шумски пожари

Пожар во Кратовско На ден 26.03.2022 година околу 15 часот во с.Кнежево маало Паразани настанат е пожар во кој се зафатени околу 100 хектари букова шума, сува трева, папрат и грмушки. Интервенирано е со 6 пожарникари и 2 ПП возила од ТППЕ Кратово, 1 ПП возило и 2 пожарникари од ТППЕ Пробиштип, 1 возило и […]

Голем шумски пожар на падините на Осогово, затворен патот кон браната Кнежево-Хидросистем Злетовица (ВИДЕО)

Голем шумски пожар доцна попладнево избувна на падините на Осоговските планини во близина на селата Каврак и Кнежево, а поради густиот чад и високите пламени јазици за сообраќај е затворен и регионалниот пат од Злетово кон Браната Кнежево. Огнот бил забележан околу 16 часот над селото Кнежево и поради ветерот и сувата вегетација брзо се […]

ИТАЛИЈА ВО ШОК ПО ПОРАЗОТ ОД МАКЕДОНИЈА И ЕЛИМИНАЦИЈАТА ОД МУНДИЈАЛОТ

Италијанската јавност со шок и разочарување го прими синоќешниот пораз на актуелниот европски првак од Македонија од 1:0, со што остана без пласманот на Светското првенство во Катар. Само осум месеци по прославата на европската титула, Италија доживеа големо понижување во Палермо, откако прими гол во 92. минута на мечот на кој целосно доминираше. „Неееееее!“, […]

Зошто 72,5% од е-продавниците во регионот продаваат онлајн само на домашни купувачи?

Во организација на Секретаријатот на ЦЕФТА, се одржа онлајн настан насловен „Отстранување на неоправданото гео-блокирање во е-трговијата во ЦЕФТА“ на кој присуствуваа близу стотина учесници од регионот меѓу кои претставници на владини институции, невладин и приватен сектор. Акциониот план за Заеднички Регионален Пазар 2021-2024 година на ЦЕФТА предвидува слободно движење на производи и услуги во ЦЕФТА регионот […]

Уловен рис со фото стапица

Здружението на ловци „Еко Фазан“ од Кичево успеало да фотографира рис. Фотографијата направена во текот на ноќта ја споделија на социјалните мрежи. Велат дека рисот е загрозен вид на Балканот и поради тоа е тешко да се сними со камера, бидејќи е многу редок. Со голема упорност успеавме да го фотографираме рисот познат како загрозен […]