Во Република Македонија живеат 1.836.713 граѓани, од нив 58,44% Македонци и 24,3% Албанци

Државниот завод за статистика ги објави официјалните резултати од пописот кој што беше спроведен во септември 2021 година.  Како што соопшти директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски вкупниот број на населението во Република Македонија изнесува 1.836.713 граѓани, додека бројот на нерезидентното население е 260.606 лица, коишто се опфатени со пописот.  Со Пописот се попишани вкупно 2.097.319 […]

“Ај шо лафиш“ – книга со фрази и зборови на гивгилијски дијалект

Во Народниот театар во Гевгелија, во организација на Градската библиотека „Гоце Делчев“, викендов, се одржа  промоција на најновата, четврта по ред книжевна рожба „Ај шо лафиш“ на Стефче Стефанов, издадена 2020 година. Беше тоа своевидна литературно-музичко едукативна вечер посветена на книгата, за која Стефче ќе рече дека претставува вистински учебник по историја, запишани фрази и […]

„Мечето Мери Ум“ на Трајче Кацаров е приказна со еколошка порака

Нов роман за деца во издание на „Просветно дело“ – Скопје Писателот Трајче Кацаров неодамна го објави романот за деца „Мечето Мери Ум“, кој го издаде „Просветно дело“ од Скопје.– Романот е пишуван во духот на книгите во кои се бара во светот да завладеат разумот, срцето и вистината. Значи во приказната треба да се […]

Вест од мене

Вест од мене on Facebook Facebook feed Mon, 28 Mar 2022 06:55:51 +0000 https://www.facebook.com/vestodmene https://fetchrss.com https://www.facebook.com/vestodmene https://res.cloudinary.com/dh2eofcns/provider/facebook.png Вест од мене on Facebook Македонска рок-сцена: Капитално дело за групата „Мизар“ – Слободен печат https://www.facebook.com/480637422292139/posts/1665256453830224/ Промоцијата на првата монографија за еден македонски рок-бенд ќе се одржи на 27 март во кафе-барот „Глуво куче“. Станува збор за монографијата […]

Cenoteka.mk

Погледни ги најновите флаери од твојот маркет. Направи го домашниот есап да излезе ист како тој на пазар. 💥 BOOM 💥 свеж свет промоции овој викенд во сите Рамстор маркети, цени кои не смеете да ги пропуштите. Искористете ги и заштедете… 💥 BOOM 💥 свеж свет промоции овој викенд во сите Рамстор маркети, цени кои […]

Центарот за управување со кризи информира за активни шумски пожари

Пожар во Кратовско На ден 26.03.2022 година околу 15 часот во с.Кнежево маало Паразани настанат е пожар во кој се зафатени околу 100 хектари букова шума, сува трева, папрат и грмушки. Интервенирано е со 6 пожарникари и 2 ПП возила од ТППЕ Кратово, 1 ПП возило и 2 пожарникари од ТППЕ Пробиштип, 1 возило и […]

Pazar ABV

Pazar ABV Powered by Curator.io Powered by Curator.io

Голем шумски пожар на падините на Осогово, затворен патот кон браната Кнежево-Хидросистем Злетовица (ВИДЕО)

Голем шумски пожар доцна попладнево избувна на падините на Осоговските планини во близина на селата Каврак и Кнежево, а поради густиот чад и високите пламени јазици за сообраќај е затворен и регионалниот пат од Злетово кон Браната Кнежево. Огнот бил забележан околу 16 часот над селото Кнежево и поради ветерот и сувата вегетација брзо се […]