Мирисни ноти на парфемите-горни,средни и основни

Share with:


Мирисни ноти на парфемите-горни,средни и основни

Состав на парфеми: глава, срце и основа или горни, средни и основни


Што покажува пирамидата на парфемот?


Обидете се да го опишете вашиот омилен парфем. Дали зрачи со енергија од цитрус, нежност на расцутени цвеќиња и елеганција на миризливи ретки дрвја? Дали ви се допаѓа мирисот на море или озон? Или претпочитате по земјен, пикантен и по мускатен мирис? Погледнете кој ароматичен акорд ќе преовладува прв во составот на мирисот или како да изберете долготраен парфем со кој вашата кожа ќе мириса силно и по неколку часа.

Што е пирамида на парфем ?
Денешните парфимерии користат над 3.000 мирисни состојки, а во просек неколку десетици во финалниот состав. Најчесто тоа се вештачки или природно добиени ароми на цвеќиња, овошје и разни плодови, зачини, лисја, трева, мов, кора, дрво, смола и мошус. Во последно време се бараат и гурманските вкусови на чоколадо, карамела, мед и бадеми.

Трифазна парфемска пирамида

Состав на аромата


Традиционално во парфемите, тоалетните и колонски води, поединечните компоненти на аромата се конвенционално поделени во три фази на таканаречената пирамида на арома. Тие се нарекуваат глава, срце и основа или горни, средни и основни ноти, а некои ги нарекуваат горни, средни и долни слоеви на мирисот. Познатиот француски парфимер Жан Карлес (1892-1966) се смета за креатор на парфемската пирамида.

Трифазната парфемска пирамида делува како мост помеѓу производителот и крајниот купувач. Тој дава основни информации за составот на парфемот, состојките содржани во него, како и за интензитетот или издржливоста на мирисот. Парфемската пирамида дава попрецизна идеја за парфемот и неговиот развој по нанесувањето на кожата. Додека главата на парфемот привлекува внимание и трае неколку минути, срцето ќе ве воодушевува со часови. Состојките на основата ќе го продолжат ефектот на парфемот уште неколку часа, а на облеката ќе се чувствуваат уште подолго.

Во добар парфем главата, срцето и основата создаваат хармонична целина, чии делови се надополнуваат и се испреплетуваат еден со друг. Парфем создаден од мајстор парфимер со избрани состојки ќе трае до десет часа на кожата. За тоа време, нијансите на мирисот се менуваат на интересен начин, секако во зависност од семејството на соодветниот парфем, различниот тип на кожа на секој од нас и други фактори.

Глава

Горните ноти - горниот слој на парфемот

Главата на парфемот содржи состојки кои се чувствуваат веднаш по прскањето на парфемот. Горните ноти го создаваат првиот и често одлучувачки впечаток на парфемот. Затоа производителите ставаат голем акцент на горниот слој на парфемите. Тие често вклучуваат свежи цитрусни, зелени, водни и етерични мириси. Сепак овие прекрасни ароматични молекули од главата брзо испаруваат и обично не се чувствуваат по 15 минути.

Срце

Средни ноти - среден слој на парфемот

Срцевите или средните ноти почнуваат да се чувствуваат откако ќе стивне аромата на главата, т.е. околу 25 минути по прскањето на мирисот. Средните ноти се ослободуваат полека и работат заедно со ниските ноти од основата. Средниот слој на парфемот го дефинира карактерот на соодветниот парфем. Срцето најчесто содржи цветни, овошни, зачинети и билни ароматични состојки. Средните ноти обично траат два до три часа.
Основа

Ниски ноти – низок слој на парфемот

Основата има најдолга издржливост од трите фази. Ниските тонови делуваат на миризливите рецептори неколку часа, давајќи му длабочина и издржливост на парфемот. Основата обично содржи дрвени, мошусни, смолести и гурмански компоненти. За да се зголеми издржливоста, во смесите се додаваат таканаречените фиксатори (сандалово дрво). Честопати топлата ориентална основа се чувствува и веднаш по нанесувањето на парфемот.

Најчестите состојки во парфемите


Глава


Во главата на женски, машки и унисекс парфеми обично се чувствуваат енергични цитрусни ароми на бергам, портокал, мандарина или лимон, свежо зеленило, водени и етерични ароматични акорди. На нив се додаваат други овошја, зачини, билки, чај или цвеќиња. Традиционалната арома на алдехиди е застапена и во традиционалните парфеми. Горните ноти често се испреплетуваат со средните ноти, создавајќи ново ароматично соединение.

Срце


Срцето обично содржи букет од мириси како во женските така и во машките парфеми. Вообичаени состојки се јасмин, роза, лаванда, фрезија, цвет од портокал, здравец, магнолија, тубероза, иланг-иланг, гарденија, божур, јоргован или орхидеја. Средниот слој вклучува и овошни, билни и зачинети состојки - како што се цимет, кардамон, ѓумбир, црн пипер. Листовите од темјанушка и коренот на ирис се исто така популарни состојки.

Основа


Долготрајната парфемска основа може да содржи еротски мошус, пачули, килибар, ветивер, ванила, зрнца од тонка, мов од даб, кедар, сандалово дрво и други ретки видови дрвја. Заводливи се и чадните состојки како темјан или дим од агар ( Aquilaria malaccensis). Во некои парфеми ароматичните гурмански акорди од чоколадо, јаткасти плодови, какао, кафе, мед, карамела и други атрактивни мириси исто така наоѓаат свое место во основата.

Share with:


Share with:


Scroll to Top