Вести

Share with:


Вести

Свет

Вест од мене Group
https://www.facebook.com/vestodmene/grid
https://www.facebook.com/vestodmene/grid

Огласи од Pazar Abv на Фејсбук

Домашни јадења и гозби од Фејсбук

Видео

Ценотека

Книги


Provided by www.ABVedit.com

Книги

  • Излезе од печат најновата поетска книга од познатиот македонски поет Борче Панов. „Анатомија на небото“ е седумнаесетта поетска книга на писателот Борче Панов. Книгата е поддржана од страна на Министерството за култура како авторско издание. „Книгата соджи 9 циклуси со седумдесетина песни во кои поетот Борче Панов во својот препознатлив и специфичен стил со секој […]
  • Последното дело од истакнатиот македонски писател Петре Бакевски, „Нова Атлантида“, што е во издание на „Арс либрис“, дел од „Арс ламина – публикации“, ќе биде промовирано на 23 ноември (среда), во 19 часот, во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. Промотори на книгата ќе бидат етаблираната критичарка, есеистка и театролог Јелена Лужина и познатиот […]
  • Со многу хумор, анегдоти, смеење до солзи и музика, синоќа во скопскиот локал „Интермецо мјузик бар“ се одржа промоцијата на новата книга на Зоран Спасов Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“. Книгата, како и претходните хит-романи на Ѕоф: „Торонто експрес“ и „Тито, мојот претпоследен херој“, е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“. […]
  • Промоција на книгата „Денот кога го изедовме бога“ од Гордана Јовиќ-Стојковска, на 23 ноември, со почеток во 19.19 часот, во салонот „Имеријал 2“. Книгата ќе ја промовираат Елизабета Јончиќ и Иван Антоновски, извадоци од книгата ќе чита авторот, водител на вечерта ќе биде Димитрие Мијатовиќ. Гордана Јовиќ-Стојковска е книжевник и есеистичар, преведувач и истражувач на […]
  • Книгата „Идентитетот е приказна” од Иван Антоновски, објавена од издавачката куќа „Полица” по повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски, се најде во изборот на топ трите книжевни настани во светот минатата недела, според изборот на интернет-страницата на специјализираниот журнал „Асимптот”. „Стефановски работеше претежно во сферата на театарот и филмот, а „Идентитетот е приказна” […]

Share with:


Share with:


Scroll to Top